BİZİ TAKİP EDİN

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Sevgili Basın mensupları, Sayın Eskişehir ve Türkiye Kamuoyu;

Öncelikle üyelerimiz adına şunu belirtmek isteriz ki, ülkemizde yaşanan orman yangınları nedeni ile üzüntümüz büyüktür. Yüreğimiz acımış ciğerimiz yanmıştır. Ülkemize kast eden zihniyetler ile millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde yapacağımız mücadelelerde başarılı olacağımızdan asla kuşkumuz bulunmamaktadır. Tüm ulusumuza geçmiş olsun.  

Hepinizin bildiği gibi Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul’a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandımız bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu kıyı bandımız orman yangınları açısından tehdit altında bulunmaktadır.                                    

İstatistiklere göre ise ülkemizde her yıl meydana gelen 4 bin yangında, 10 bin hektar orman yangınlarda zarar görüyor. Türkiye, orman yangınlarında Akdeniz’in riskli ülkeleri arasında kabul ediliyor. Ve maalesef bu risk şu anda kendisini yaşadığımız alçak sabotajlarla beraber had safhada göstermektedir. Yangınla yok olan ormanlarımız, can kayıplarımız ve yitip giden verimli arazilerimiz üzerine çok konuşuldu ama bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz asıl konu meydana gelen yangınların en önemli kısmı olan yangın uçaklarının temini ve idamesi. Daha önce yaşanan orman yangınlarında da bizzat Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ “Türkiye’de hizmet verecek bir uçak filosu bulunmadığını” ifade etmiştir.                                                           

Bizler yıllardır Türk Hava Kuvvetleri envanterinde ki bulunan dünyanın en önemli uçaklarının motorlarına müdahale eden, F-4’ler F-16’ları tamir eden Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Eskişehir Türk Harb-İş üyeleri olarak;                                                                                                               

Her türlü yangın uçaklarının bakım, onarım ve idamesini yapabileceğimizi, Türkiye’ye hizmet verecek UÇAK YANGIN FİLOSU oluşturabileceğimizi buradan duyurmak istiyoruz.                                                                                                                                                                                    

 

 • YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARININ bakımları yapıldığı sürece yaşına bakılmadan kullanılabilir.
 • UÇAKLARDA ömür kavramı parça bazında olup kritik parçaların kontrol/değişim işlemleri yapıldığı sürece emniyetli bir şekilde uçurulabilir.
 • Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde F-4, F-16, T-38, NF-5, KT-1T uçaklarının gövde/motor bakım, onarım, parça değişim işlemler ile, modernizasyon faaliyetleri yapılmaktadır.
 • Envanterimizde bulunan;
 • T-38 uçaklarının yaşı 59 dan (1962 model) ,
 • F-4 uçaklarının yaşı 48 den (1973 model),
 • F-16 uçaklarının yaşı 35 den (1986 model) başlamaktadır.
 • Tüm Jet ve pervanenin, motorların bakım onarımı,
 • Casa tipi uçaklar ve Couger Helikopter motor bakımları yapılmaktadır.

Halen bu uçaklar bakımları yapılarak uçurulmakta ve daha uzun yıllar da uçurulacaklardır.

 • Yaşlarına bakıp antika denilecek olan bu uçaklar uygulanan doğru bakımlar ile ilk günkü performanslarıyla kullanılabilmektedir. Fabrikamızda FASBAT faaliyetleri ile bu başarı sağlanabilmektedir.
 • JET UÇAKLARINDA gösterilen bu başarı YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARINDA da çok rahat gösterilebilir.

Yıllardır Ülkemizin tamamının uçuş hattına destek sağlayan teknikeri, teknisyeni mühendisi ile 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü (Hava İkmal) işçileri olarak Eskişehir’in söz konusu sorumluluğun altından gerekli ortam ve şartlar sağlandığı takdirde rahatlıkla kalkabileceğini Tüm Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

                                                                                                                                                                                                               Türk Harb İş Sendikası

                                                                                                                                                                                                                     Eskişehir Şubesi

Tüm hakları saklıdır. © 2024
Eskişehir Web Tasarım
Yükleniyor